Szeroka i wąska droga

Wchodźcie przez ciasną bramę;
albowiem szeroka jest brama i przestronna droga,
która wiedzie na zatracenie, a wielu jest takich,
którzy przez nią wchodzą.
A ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota; i niewielu jest tych, którzy ją znajdują.

Ewangelia wg. św Mateusza 7;13-14.

Pan Jezus kieruje te słowa z tak zwanego „kazania na górze” do swoich uczniów, którzy mieli być Jego naśladowcami. To tak, jakby chciał ich – a więc i nas dzisiaj – pozbawić wszelkich złudzeń do drogi, jaką mają podążać. Poddaje im pod rozwagę decyzję, jaką muszą podjąć. Mówi im o dwóch bramach, dwóch drogach, dwóch celach i dwóch grupach. Zaprasza ich bezpośrednio: „Wejdźcie przez ciasną bramę”. Potem dopiero opisuje użyty przez siebie obraz, wymieniając początek, drogę i cel.

W szerokiej bramie mieści się niemal wszystko: sztuka i kultura, sport, przyjemności, rozrywka. Ta brama jest zachęcająca, wygodna i łatwa do znalezienia. Przechodzą przez nią wszyscy ludzie od dnia swoich narodzin. Znajdziesz tu osoby godne szacunku, odnoszące sukcesy, religijne, ale także tych, którzy potknęli się i upadli. Są tu zarówno ci, którzy są z siebie dumni, jak i ci, którzy się poddali. Nikt nie jest odrzucony, w szerokiej bramie jest miejsce dla każdego. Ale oczywiście jest to przejście niebezpieczne, gdyż prowadzi na drogę, która wiedzie „na zatracenie”. Czy każdy, kto przez nią przechodzi, jest tego świadomy?

Wąska brama jest zupełnie inna. Przez to, że jest wąska, jest ciasna i trudniejsza do znalezienia. Nie ma nic z zewnętrznej atrakcyjności szerokiej bramy. Ci, którzy przez nią wchodzą, muszą zrezygnować z własnych teorii i popularnych zapatrywań. Nie mieszczą się w niej żadne „dobre uczynki”, które mają zapewnić komuś miejsce w niebie. Ta brama ma związek z uznaniem swego zgubionego stanu i wyznaniem grzechu, z nawróceniem i narodzeniem się na nowo, z „pokutą wobec Boga”:

Wzywając zarówno Żydów, jak i Greków do upamiętania się
przed Bogiem i do wiary w Pana naszego, Jezusa.

Dzieje Apostolskie 20;21.

Przez szeroką bramę wchodzimy od swoich naturalnych narodzin; na wybór ciasnej bramy i wąską drogę natomiast musimy sami świadomie się zdecydować. Pan Jezus Chrystus zaprasza i Ciebie: „Ja jestem drzwiami, jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie”

Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie,
zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.

Ewangelia Jana 10;9.

Zamów nieodpłatny egzemplarz Ewangelii Jana, by poznać już Chrystusa Dawcę życia wiecznego.

Zachęcamy Cię też do udziału w Studium Biblijnym by sprawdzić jak się rzeczy mają.

Tekst pochodzi z kalendarza „Dobry Zasiew” – kartka z dn. 05.10.2023 Subskrypcja kalendarza
---------

Zamów nieodpłatny egzemplarz Ewangelii Jana.

Bóg szuka Ciebie – chcesz go odnaleźć?

Zachęcamy do udziału w Studium Biblijnym by sprawdzić jak się rzeczy mają.

Nie marnuj czasu i spotkaj się, by porozmawiać o swojej relacji z żywym Panem Jezusem Chrystusem.

Zapraszamy do rozmowy na naszym Czacie - prawy dolny róg strony

Wesprzyj naszą służbę, jeśli chcesz przyłączyć się do głoszenia ewangelii i propagowania chrześcijańskiego stylu życia.


Serwis internetowy www.ewangelia.pl wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies.